Czego można się spodziewać po chorobach wieku podeszłegoStarość to czas, w którym nasz organizm ma mniejszą zdolność do samoregeneracji. W efekcie jesteśmy bardziej podatni na choroby i cierpimy na choroby przewlekłe. Ale nie panikuj, starość nie musi oznaczać spadku jakości życia. Istnieją sposoby, aby aktywnie zmniejszyć ryzyko zachorowania wraz z wiekiem – musisz tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę. Czytaj dalej, aby uzyskać przydatne wskazówki, jak zachować zdrowie i zmniejszyć ryzyko zachorowania wraz z wiekiem.

Utrzymuj swoją wagę w ryzach

Wraz z wiekiem istnieje większe prawdopodobieństwo, że przybierzesz na wadze z powodu zmniejszenia masy mięśniowej i metabolizmu. Utrzymywanie wagi w ryzach może pomóc w zapobieganiu problemom zdrowotnym, takim jak cukrzyca typu 2, choroby serca i bóle stawów. Jak możesz to zrobić Jeśli masz obecnie nadwagę, powinieneś spróbować stopniowo zmniejszyć swoją wagę. Pomoże to zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Jeśli masz zdrową wagę, to powinieneś spróbować utrzymać swoją obecną wagę do późnej starości. Można to zrobić stosując zdrową dietę i regularnie ćwicząc.

Ćwicz regularnie

Z wiekiem nasze ciało ma mniejszą zdolność do naprawy i jest bardziej podatne na urazy. Może to prowadzić do problemów z poruszaniem się i utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Regularne ćwiczenia mogą pomóc w poprawieniu siły i równowagi oraz zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Jak można to zrobić Należy starać się ćwiczyć regularnie. Może to oznaczać chodzenie na siłownię kilka razy w tygodniu lub regularne podejmowanie takich działań jak joga, pilates lub spacer.

Należy dążyć do ćwiczenia przez co najmniej 30 minut dziennie, 3 razy w tygodniu. Jak starszy wiek wpływa na zdolność do ćwiczeń Istnieją pewne dowody na to, że osoby starsze mogą doświadczać takich samych korzyści z ćwiczeń jak osoby młodsze. Należy jednak pamiętać, że wraz z wiekiem nasze ciało ma mniejszą zdolność adaptacji do zmian. W związku z tym należy starać się stopniowo zwiększać poziom ćwiczeń, aby organizm był w stanie dostosować się do nowej rutyny.

Regularnie sprawdzaj swoją skórę

Z wiekiem nasza skóra staje się mniej elastyczna, co może prowadzić do zmarszczek i zwiotczenia. Nasza skóra ma również mniejszą zdolność do naprawy siebie, co może prowadzić do suchości i utrudniać zapobieganie infekcjom. Możesz spróbować zmniejszyć swoje ryzyko rozwoju chorób skóry, takich jak egzema i łuszczyca, utrzymując skórę nawilżoną. Jak możesz to zrobić Należy starać się regularnie nawilżać skórę. Możesz to zrobić nakładając krem nawilżający na twarz, ręce i nogi. Możesz również starać się nosić rękawiczki podczas wykonywania prac domowych, aby pomóc chronić swoje ręce przed wysychaniem. Możesz również starać się nosić kapelusz, gdy przebywasz na słońcu, aby chronić głowę przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV.